Зобов'язання щодо обслуговування пасажирів

Зобов'язання щодо обслуговування пасажирів

Перелік зобов'язань складається з ряду положень, що об'єднані в 15 різних тематичних розділів. У цих положеннях чітко описуються послуги, які Ви можете отримати від Austrian Airlines. Якщо у Вас виникли питання, ми завжди допоможемо!

1. Ми пропонуємо найнижчі ціни на квитки.

Ціна, яку Ви платите за авіаквиток, зазвичай залежить від дат Вашої поїздки, гнучкості Ваших планів і наявності акційних цін на квитки. Austrian Airlines Group бере на себе зобов'язання запропонувати Вам найнижчі з наявних цін на квитки, які ви можете забронювати по телефону, через наш сайт або через наші каси.
Це означає, що для фіксованих дат та маршрутів, ми знайдемо і гарантуємо Вам найнижчу вартість проїзду саме на ту дату, яку ви обрали. Квитки з певною вартістю можна замовити тільки через нашу нашу інтернет сторінку. Ми пояснимо будь-які обмеження, які застосовуються до вашого квитка та проінформуємо Вас про умови тарифу, збори аеропорту та інші виплати.

2. Після оплати ми гарантуємо узгоджену вартість квитка.

При наявності дійсного бронювання в Austrian Airlines Ви можете бути впевнені, що існуюча вартість проїзду не зросте. Проте зміни в податках, платежах і зборах підлягають додатковій оплаті або відшкодуванню.

3. Ми повідомляємо пасажирів про наявність затримки або відміни рейса, а також про можливі відхилення від розкладу.

Для наших клієнтів важлива надійність. Для нас вона також важлива. Ми зобов'язуємося завжди тримати Вас у курсі останніх новин. Отже, Austrian Airlines завжди повідомляє в аеропорту і на борту літака всю наявну інформацію щодо відомих затримок, відмін і відхилень від розкладу.

4. Ми допомагаємо пасажирам, якщо рейс затримується.

Якщо ваш рейс затримується, ми неодмінно подбаємо про Вас. Ми запропонуємо відповідну допомогу нашим пасажирам, рейс яких затримується більше ніж на 2 години* (їжа, напої, розміщення в готелі).
Допомога може не надаватися, якщо це пов’язано з подальшою затримкою рейсу. Описану вище допомогу можуть не запропонувати Вам на маршрутах, що обслуговуються за зобов'язаннями, пов'язаними з державними обов'язками, відповідно до політики влади, що встановила цей обов'язок. Якщо Ви подорожуєте по туристичному пакету, придбаному у туроператора, допомога у вашому випадку буде надана відповідно до опублікованої політики організатора туру.

5. Ми якомога швидше доставимо Ваш багаж.

Ми робимо все можливе, щоб якнайскоріше доставити Ваш зареєстрований багаж в зону Зали Прибуття. У випадку, якщо ваш зареєстрований багаж не прибув разом з Вами, Ви можете бути впевнені, що ми докладемо зусиль, щоб знайти і доставити його протягом 24 годин після прибуття в кінцеве місце призначення.

6. Ми надаємо послуги з бронювання та можемо анулювати його по телефону без зобов'язань або штрафу.

За умови дотримання встановленого граничного терміну продажу квитків, ми надаємо Вам можливость зберігати без оплати бронювання мінімум 24 години.

7. Ми дозволяємо анулювати квиток протягом 24 годин після його покупки.

Якщо Ви вже придбали квиток, але Ваші плани раптово змінилися, ми дозволяємо безкоштовно відмовитися від бронювання протягом 24 годин. Сплачені сервісні збори поверненню не підлягають.

8. Ми забезпечуємо негайне повернення коштів.

Деякі квитки, наприклад, за акційною вартістю, не підлягають поверненню, але багато інших - можна повернути, якщо дозволяють правила тарифу. Ми повідомимо чи можна відшкодувати ваш квиток. Якщо так, Austrian Airlines забезпечить повернення грошей, коли Ви надасте нам Ваш невикористаний квиток або проїзний документ.
Грошові кошти буде повернено проятом 7 робочих днів, якщо квиток придбано кредитною карткою, або протягом 20 днів, якщо ви розрахувалися готівкою.

9. Ми надаємо допомогу пасажирам особливими потребами.

Ми допомагаємо нашим клієнтам з особливими потребами, щоб забезпечити всі необхідні та комфортні умови перебування на борту. Детальніше

10. Ми задовольняємо основні потреби пасажирів під час тривалих затримок на борту літака.

Іноді Ви вже знаходитеся на борту літака, коли відбувається затримка, можливо, із-за затору або зміни погоди, або інших обставин. Ви можете бути впевнені, що ми не маємо наміру тримати Вас на борту довше, ніж це необхідно. Пасажир на борту літака, який знаходиться на землі тривалий час без доступу до терміналу, і коли це вважають безпечним, реальним і законним, отримає від Austrian Airlines все необхідне: їжу, воду, доступ до туалетних кімнат та медичної допомоги. Крім того, ми зробимо все можливе, щоб не тримати Вас на борту під час тривалих затримок.

11. Ми докладаємо зусиль для того, щоб прискорити реєстрацію.

Ви можете допомогти нам вчасно злетіти, своєчасно зареєструвавшись на рейс. З цієї причини, ми встановили крайні терміни реєстрації, які ви можете знайти на нашій сторінці. Заходи, що приймаються для прискорення реєстрації, допомагають дотриматися крайніх термінів Вашої реєстрації і включають, наприклад, etix®, реєстрацію-самообслуговування або послуги з реєстрації поза аеропортом (через інтернет).

12. Ми намагаємося уникнути ситуйацій з перебронюванням рейсів та відмови деяким пасажирам в посадці на літак.

Повсякденністю для даної галузі є надмірне бронювання місць, що відбувається із-за значного числа зареєстрованих клієнтів, які з тієї або іншої причини не змогли з'явитися на своїх попередніх рейсах. У випадку якщо під час вильоту на рейсі більше пасажирів, чим наявних місць, ми спочатку шукаємо добровольців, які готові відмовитися від свого перельоту за певну компенсацію.
Наші клієнти, яким було відмовлено в посадці на борт рейсу Austrian Airlines, будуть зареєстровані на наступний рейс з вільними місцями. Ми також надамо нашим клієнтам, яким було відмовлено в посадці на борт, ваучери на харчування в ресторанах аеропорту. Якщо це неминуче, клієнтам, яким було відмовлено в посадці на борт, надаються місця в готелі і перевезення в аеропорт/з аеропорту.

13. Ми надаємо пасажирам інформацію, що стосується наших комерційних і робочих умов.

Ми завжди надамо повну та компетентну інформацію:

A. під час продажу квитків (якщо вона є):

 • запланований за розкладом час вильоту та прибуття рейсу;
 • аеропорт/термінал вильоту та прибуття;
 • кількість посадок на маршруті;
 • заміна літака, терміналу або аеропорту;
 • будь-які умови, що відносяться до оплачуваної вартості проїзду;
 • назва авіакомпанії, що фактично виконує рейс та номер рейсу;
 • у разі заміни авіакомпанії, що має фактично виконувати рейс, ви маєте право на повернення вартості квитка, якщо вас не влаштовує авіаперевізник та його послуги і у випадку, якщо це не було оголошено раніше. Або вас перебронюють на наступний рейс у тому ж класі, якщо в наявності є місце.

B. за вашим квитком:

 • підтвердження розкладу;
 • безкоштовна норма провезення багажу та обмеження відповідальності;
 • норма провезення багажу в салоні;
 • якщо після того, як ви придбали квиток, розклад буде змінено і новий час подорожі не влаштовує Вас і ми не змогли перебронювати вас на наступний вільний рейс, ви маєте право вимагати повернути вам вартість квитка.

C. на вимогу (для власних рейсів Austrian Airlines і, де це можливо, для інших авіакомпаній):

 • запланований тип літака та відстань між сидіннями;
 • послуги на борту;
 • послуги для пасажирів з особливими потребами;
 • чи можуть бути виділені або заздалегідь заброньовані особливі місця;
 • збори за надмірну кількість багажу;
 • правила перевезення;
 • інформація про програми для пасажирів, що часто подорожують;
 • інформація про багаж;
 • іншу інформація.

14. Ми надаємо інформацію про авіакомпанію, що перевозить пасажирів.

Щоб запропонувати вам найкращі можливості перельоту, Austrian Airlines часто працює в співпраці з іншими авіакомпаніями. Одним з прикладів є договір про спільне використання рейсів (код-шерінг).  За цією програмою обидві компанії мають право продавати квитки, але фактично лише одна з них виконує рейс. Дуже важливо знати, яка саме авіакомпанія виконує рейс, адже від цього залежать правила перевезення пасажирів та багажу. Під час придбання квитків вам обов'язково повідомлять інформацію про фактичного перевізника. Але, якщо ви придбали квиток через туристичну агенцію або будь-який інший інтернет ресурс, зобов'язання щодо інформування пасажирів лягає на особу, що здійснила продаж квитків. Інформацію про перевізника також можна дізнатися з квитка, де номер рейсу позначено цифрами/символами (наприклад, для Austrian Airlines: OS та номер рейсу три цифри). В такому випадку, якщо рейс виконується спільно двома компаніями, ми повідомимо Вас про рівень обслуговування та інші послуги оператора.

15. Ми реагуємо на скарги наших пасажирів.

Наші працівники постійно прагнуть надавати нашим клієнтам послуги на найвищому рівні. Але, якщо у Вас є зауваження або пропозиції, ми просимо Вас повідомити нас про вашу думку.
Якщо наша робота Вас не задовольнила, ми зазвичай даємо відповідь по суті на Вашу письмову скаргу в найближчий час з моменту її отримання. Просимо надіслати інформацію на feedback@austrian.comeyfwbyvffuxvtdwxuxyw

Commitment 2: We honour the agreed fare after payment

When placing a booking at one auf the Austrian Airlines' Group Carriers you can be sure that the applicable fare will not be increased. This means that after payment for the ticket has been made, no fare increase will apply for the date, flight and class of service booked by you. However, any change in taxes, fees and carrier charges is subject to additional payment or refund.

Commitment 3: We notify passengers of known delays, cancellations and diversions

Reliability is important to our customers. It's important to us, too. At the Austrian Airlines' Group, we are committed to operating our airlines on time, and we have a number of initiatives in place to improve our on-time performance. Also, we are committed to keeping you informed whenever an irregularity of your flight, i.e. a delay, a cancellation or a diversion occurs. Therefore, the Austrian Airlines Group notifies you at the airport and on board an affected aircraft, as soon as possible, with the best available information regarding known delays, cancellations and diversions.

Commitment 4: We assist passengers facing delays

If you should face a delay when travelling with a carrier of the Austrian Airlines Group it goes without saying that we will care about you. This means for instance that we offer appropriate assistance, for example refreshments, meals, accommodation, to our passengers facing delays beyond two hours provided that local conditions allow for such assistance to be delivered. Also, assistance to you may not be provided if this would further delay the departure of your flight. The assistance described above may not be offered on routes operated under public service obligations in accordance with the policy of the authority defining the obligation.

If you are a delayed passengers on an inclusive tour package, the assistance given to your flight will be in accordance with the published policy of the tour organiser.

Commitment 5: We deliver baggage as quickly as possible

We make every reasonable effort to deliver your checked baggage to the Arrivals Hall area as quickly as possible. In the case your checked bag does not arrive with you, you can be sure that we will take action to retrieve your bags and have it returned to you as quickly as possible, i.e. within 24 hours of its arrival at final destination if law permits, of course free of charge. Immediate assistance sufficient to meet your reasonable short-term needs will also be offered by us.

Commitment 6: We allow telephone reservations to be held or cancelled without commitment or penalty

We want to give you more flexibility when planning your flight. Subject to applicable ticketing deadlines, we will allow you to keep a telephone reservation made directly with us without payment for a minimum of 24 hours.

Commitment 7: We allow to cancel your ticket within 24 hours

In case you have already purchased your ticket and you would like to change your travel itinerary we allow to cancel a reservation within 24 hours. Service fees already accrued can not be refunded.

Commitment 8: We provide prompt refunds

Some promotional fares are not refundable, but many other types of tickets are. When buying your ticket, we will tell you whether it's refundable or not. If your ticket is refundable, the Austrian Airlines Group will provide a refund on any refundable portion of your ticket after you provide us with your unused ticket or travel documents.

Where you apply for and are entitled to a refund on a ticket purchased directly from us, we will issue refunds within 7 business days for your credit card purchases and within 20 business days for your cash or cheque purchases. Similarly, any taxes, fees and carrier charges collected from you with the fare and shown on the ticket are refundable if the coupon is not used. This regulation also applies to non-refundable tickets. Your refund will be issued within the same time limits as above.

Commitment 9: We provide assistance to passengers with reduced mobility and passengers with special needs

We assist our customers with special needs to ensure they can check in, board and disembark from their flights with dignity and in comfort. These services are designed to assist those passengers in any way possible. We publicise the services we offer for taking care of passengers with special needs and for assisting passengers with reduced mobility in an appropriate manner compatible with applicable safety regulations. Please find more information about passengers with reduced mobility here.

Commitment 10: We meet passengers' essential needs during long On-Aircraft delays

Sometimes you are already on board the aircraft when a delay occurs, perhaps due to congestion or changing weather or other circumstances. You can be sure that we do not aim to keep you on-board any longer than necessary. If you are a passenger on board an aircraft that is on the ground for an extended period of time without access to the terminal and where it is deemed safe, practical and legal the Austrian Airlines' Group makes every reasonable effort to provide you with food, water, lavatories and access to medical treatment. Additionally, we will make every effort not to keep you on board during long delays.

Commitment 11: We take measures to speed up Check-in

You can help us to take-off on time by checking in in time. For that reason, we have set reasonable check in deadlines that are outlined in our webpage. In co-ordination with the airports we take appropriate steps to avoid congestion in departure areas in order to guarantee a smooth start to your journey. Measures taken to speed up check in help to meet your check in deadlines include for instance etix®, self-service check in or off-airport check in services.

Commitment 12: We reduce the number of passengers who are involuntarily denied boarding

The industry's practice of overbooking flights originated because of the significant number of booked customers who, for one reason or another, fail to show up for their flights. In the event of a flight having more passengers than seats available at departure time, we first seek volunteers who are prepared to stand down from the flight, subject to any security and/or operational constraints at the airport concerned.

Our customers who are denied boarding an Austrian Airlines flight due to overbooking will be booked on the next flight with available seats. Also, we will provide our denied boarding customers with meal vouchers for airport restaurants. If unavoidable, customers who are denied boarding are provided with hotel accommodation and transportation to and from the airport.

Commitment 13: We provide information to passengers regarding our commercial and operational conditions

According to the increased desire of our passengers to receive precise and competent information concerning our products and services, we provide you with the following information relevant to your journey:

A. At the time of booking (if available):
 • planned scheduled time of departure and arrival of the flights
 • airport/terminal of departure and arrival
 • the number of en-route stops
 • any change of aircraft, terminal or airport
 • any conditions attached to the fare to be paid
 • name of operating carrier and flight number
 • if it is a smoking flight

In the event of a substitution of operating carrier which has not previously been disclosed and which is not acceptable to you, you are given the right to a refund, or you will be carried on the airline's next flight on which space is available in the same class.

B. With the confirmation invoice or with the ticket:

 • confirmation of flight times
 • free baggage allowance and liability limits
 • cabin baggage allowance

If, after purchase of the ticket, a significant change to the scheduled flight time is made which is not acceptable to our passenger, and we are unable to book the passenger on an alternative acceptable flight, he/she will be entitled to a refund.

C. On request: (for the Austrian Airlines Group's own services and where available for services operated by other carriers)

 • the aircraft type scheduled to be operated on the route and seat pitch
 • services normally offered on board
 • facilities for passengers with special needs and any charge made for using them (except for passengers with reduced mobility as provided for under Article 8)
 • whether specific seats can be allocated or pre-booked
 • charges for excess baggage
 • Conditions of Carriage
 • details of the frequent flyer programme
 • assistance programmes for baggage lost, damaged or delayed
 • details of the Airline Passenger Service Commitment and our own service plan

Commitment 14: We provide information on the operating carrier

In order to offer more frequent services to you the Austrian Airlines' Group often works in cooperation with other airlines. One example of this is codesharing. This occurs when two airlines combine to offer a service. Only one of the airlines may actually operate the flight, but both will sell seats on the flight. As we are aware how important it is for you to know the carrier you are actually flying with, we provide information in case of flights operated under code share, franchise or long term planned lease agreements.

We inform you of the name of the airline actually operating the flight. Details will be given to you: - upon reservation, whenever such reservation is made through a distribution channel under the direct control of the Austrian Airlines' Group, i.e. our own offices, our telephone reservation centre and our own websites; and - at the airport upon check in.

Regarding a reservation made through a channel which is not under the direct control of the Austrian Airlines Group, i.e. travel agencies and websites other than our own websites, we will remind travel agents and websites' operators to systematically inform our passengers at the time of reservation.

We make it clear through appropriate wording that your contract is with the marketing airline, i.e., the airline whose designator code appears on your flight coupon or routing slip next to the flight number.

We inform you when travelling on code share services that the level of service may be different and the Airline Passenger Service Commitment may not apply.

Commitment 15: We are responsive to our passengers' complaints

At the Austrian Airlines' Group, our employees are constantly striving to provide our customers with top services and high quality products throughout the Customer Service Chain. However, if you should be dissatisfied with any part of our products and services rendered because we failed to meet your expectations, we want to know. We welcome your feedback, whether comments, concerns and/or suggestions in order to improve our products and services.

If we did not perform to your satisfaction, we normally provide a substantive response to your written complaint as soon as possible. We have designated a convenient point of passenger contact for all complaints. The address and/or phone number and departmental name of this customer service function is provided in timetables, on websites and any other public information source and will also be available at all travel agents accredited by airlines.