Права пасажирів

Права пасажирів іншими мовами

I. Information about flights and reservations

When making enquiries about or booking a flight through a travel agent in the European Union, each passenger has the right to neutral and accurate information. Unless a passenger requires something different, a travel agent must supply him or her with neutral information from the computerised reservation system, in particular on the different options available for a journey ranked in the following order:

  • non-stop flights,
  • flights with intermediate stops, but without a change of aircraft,
  • connecting flights;
  • all the fares available from different airlines, as displayed.

A travel agent must give passengers direct access to the information shown by the computer system if they request it, either by allowing them to see the screen or by printing it out.

If the ticket is booked through a travel agent or directly by an airline, they must pass on to the passenger all information available in the computer system about:

  • the identity of the air carrier which will actually provide the service, as opposed to the carrier mentioned on the ticket;
  • changes of aircraft during the journey;
  • stops en route during the journey;
  • transfers between airports during the journey.

II. Повідомлення про права пасажирів у випадку значного затримання чи скасування рейсів або відмови в посадці

Відповідно до Постанови EC 261/2004 Європейського Парламенту та Ради Європейського Союзу

Стосується наступних ситуацій:
• рейси, які вилітають з аеропорту в ЄС, і рейси, організовані авіаперевізником, які вилітають з аеропорту в третій країні до аеропорту в ЄС (якщо Вам не було надано пільги чи компенсацію та допомогу у такій третій країні);
• якщо Ви маєте підтверджене бронювання відповідного рейсу та з’являєтесь для проходження реєстрації у зазначений час;
• щодо скасування рейсів: у випадку нездійснення рейсу, який раніше було заплановано здійснити та на якому було заброньовано принаймні одне місце;
• лише для пасажирів, які подорожують за тарифом, який є безпосередньо чи опосередковано чинним для громадськості, або за квитками, виданими за програмою постійних клієнтів або іншою комерційною програмою;
• у випадках, коли ми є перевізником, який обслуговує рейс.

Затримка рейсів
Якщо ми з поважних причин очікуємо, що рейс буде затримано:
(а) на дві години або більше у випадку рейсів на 1500 км чи менше; або
(б) на три години або більше у випадку рейсів на 1500-3500 км; або
(в) на чотири години або більше у випадку всіх рейсів, відстань яких перевищує 3500 км.

Ми запропонуємо Вам безкоштовно:
• їжу, напої та можливість зв’язатися з місцем призначення телексом, факсом, телефоном чи електронною поштою.
Якщо рейс відкладено на день від попередньо оголошеного часу вильоту, окрім зазначеної вище допомоги, ми запропонуємо Вам в залежності від наявності:
• розміщення в готелі та транспорт для пересування між аеропортом і готелем.

Якщо затримка становить принаймні п’ять годин і Ви приймаєте рішення не летіти рейсом, що затримується, ми запропонуємо Вам: відшкодування повної вартості Вашого квитка за ціною, за якою його було придбано, за частину або частини подорожі, які не було здійснено, та за частину або частини подорожі, які вже здійснено (відповідно до правил).

Скасування рейсів
Якщо Ваш рейс скасовано, ми запропонуємо Вам таку допомогу:

I. Вибір між:
(а) відшкодуванням повної вартості Вашого квитка за ціною, за якою його було придбано, за частину або частини подорожі, які не було здійснено, та за частину або частини подорожі, які вже здійснено; або
(б) перебронювання на перший можливий рейс за наявності місць; або
(в) перебронювання на іншу дату.

II. Крім того, ми запропонуємо Вам безкоштовно:
• їжу та напої та можливість зв’язатися із місцем призначення телексом, факсом, телефоном чи електронною поштою.

III. У випадку скасування рейсу і перенесення вильоту на наступнй день, ми запропонуємо:
• розміщення в готелі, якщо виникає незапланована необхідність залишитись на одну ніч або більше, та
• транспорт для пересування між аеропортом та готелем.

IV. Ви маєте право на отримання компенсації у розмірі:
(а) 250 євро за всі рейси до 1 500 кілометрів;
(б) 400 євро за всі рейси від 1 500 до 3 500 кілометрів;
(в) 600 євро за всі рейси більше 3500 кілометрів.

Така компенсація не застосовується, якщо:
• Вас поінформовано про скасування рейсу принаймні за два тижні до запланованого часу відправлення; або
• Вас поінформовано про скасування рейсу за сім-чотирнадцять днів до запланованого часу відправлення та запропоновано новий маршрут, що дозволяє Вам вилетіти не раніше ніж за дві години до запланованого часу і прибути до місця призначення не пізніше ніж на чотири години після призначеного часу прибуття; або
• Вас поінформовано про скасування рейсу менше ніж за сім днів до запланованого часу відправлення та запропоновано новий маршрут, що дозволяє Вам вилетіти не раніше ніж за одну годину до запланованого часу і прибути до місця призначення не пізніше ніж на дві години після призначеного часу прибуття; або
• ми можемо довести, що скасування рейсу спричинено надзвичайними обставинами, які неможливо було уникнути, навіть якби було вжито всіх доцільних заходів.
Такі суми зменшуються на 50%, якщо ми пропонуємо новий маршрут, рейс за яким здійснюється не пізніше ніж зазначено у пункті вище під назвою «Затримка рейсів».

Відмова в посадці внаслідок перебронювання рейсу 
Відмова в посадці – це відмова авіакомпанії перевозити пасажира, незважаючи на те, що такий пасажир з’явився на посадку і окрім випадків, коли існують обґрунтовані причини для відмови в посадці, такі як стан здоров'я, питання безпеки, надійності або невідповідних проїзних документів.
Перш ніж відмовляти в посадці на рейс ми перевіряємо, чи немає бажаючих відмовитись від перельоту, отримавши взамін пільги на умовах, які узгоджуються.

Якщо погоджується недостатня кількість бажаючих і ми вимушені не взяти вас на рейс, ми запропонуємо вам наступне відшкодування:
(а) 250 євро за всі рейси до 1500 км;
(б) 400 євро за всі рейси від 1500 до 3500 км;
(в) 600 євро за всі рейси, що перевищує 3500 км.

Якщо Вам запропоновано новий маршрут альтернативним рейсом, а час прибуття рейсу за новим маршрутом не перевищує призначеного часу прибуття рейсу, початково заброньованого, відшкодування зменшується на 50%. При визначенні відстані за основу береться останній пункт призначення, у якому відмова в посадці на літак відстрочить Ваше прибуття порівняно з часом, зазначеним у розкладі. Відстані вираховуються за методом прокладення шляху дугою великого кола.

Крім того, ми запропонуємо Вам:
I. Вибір між: 
(а) відшкодуванням повної вартості Вашого квитка за ціною, за якою його було придбано, за частину або частини подорожі, які не було здійснено, та за частину або частини подорожі, які вже здійснено; або
(б) перебронювання на перший можливий рейс за наявності місць; або
(в) перебронювання на іншу дату.
II. Безкоштовно:
• їжу та напої
• розміщення в готелі, якщо виникає незапланована необхідність залишитись на одну ніч або більше
• транспорт для пересування між аеропортом та місцем розміщення
• можливість зв’язатися із місцем призначення телексом, факсом, телефоном чи електронною поштою.

Пониження класу

Якщо ми надамо Вам місце у салоні на клас нижче ніж той, що був вказаний в вашому квитку, Ви маєте право на відшкодування в розмірі певного відсотка від тарифу, сплаченого за відповідну ділянку польоту. Таким правом не користуються пасажири, які подорожують таким чином за власним бажанням.
Ми запропонуємо Вам компенсацію в розмірі паушальної суми, розрахованої відповідно до відстані польоту. Якщо Ви не приймете таку пропозицію, Ви можете передати Ваш квиток для точного розрахунку до нашого відділу відшкодування. Просимо Вас зв’язатися з нашою найближчою філією.

Обов'язкова інформація, згідно зі Статтею 16 Регламенту (EC) № 261/2004 та Статтею 10 Регламенту (ЄС) № 542/2015 про альтернативу для вирішення спорів по споживчих справам (для всіх скарг, що підпадають під дію Регламентів (ЄС) № 261 / 2004 і (ЄС) № 1107/2006).

У випадку скарг щодо застосування такої постанови клієнти можуть звертатися до:
Agency for Passenger Rights (apf) 
http://www.apf.gv.at/en/passenger-complaints-plane.html  
T: +43 1 5050707 740
F: +43 1 5050707 180

III. Компенсація внаслідок нещасних випадків

Пасажири, які подорожують з авіакомпаніями Європейського Союзу, мають право отримати компенсацію внаслідок нещасних випадків, незважаючи на те, де вони відбулися, а також авансові платежі, за необхідності, для допомоги з безпосередніми фінансовими труднощами.

• Ліміт фінансової відповідальності авіакомпанії Європейського Союзу щодо компенсації у випадку смерті, поранення чи інших тілесних ушкоджень, завданих пасажирові, не встановлено. Іншими словами, не існує максимального розміру претензії, яку може бути висунено.
• Авіакомпанія здійснює авансовий платіж для допомоги з безпосередніми економічними труднощами не пізніше ніж через 15 днів після того, як було визначено особу, яка має право на відшкодування. Такий авансовий платіж повинен бути не менше 15 000 спеціальних прав запозичення (близько 20 000 євро) на пасажира у випадку смерті.
• З метою сприяння швидкому врегулюванню дрібніших претензій до 100 000 спеціальних прав запозичення (близько 130 000 євро) авіакомпанії Європейського Союзу можуть лише обмежити або виключити свою відповідальність, якщо шкоду було завдано (повністю або частково) через недбалість пораненого чи померлого пасажира.

IV. Авіапереліт в рамках турпакету

Пасажири, які подорожують в рамках комплексного туру, придбаного в Європейському Союзі, повинні отримати від організатора точну інформацію про свою подорож. Вони також користуються всіма правами, які стосуються виконання контракту.

• У брошурі, серед іншого, повинні чітко та зрозуміло зазначатися пункт призначення, маршрут і транспортні засоби, які використовуватимуться під час подорожі. Інформація, викладена в брошурі, має обов’язкову силу для організатора.
• Перед відправленням організатор повинен у письмовій формі надати інформацію щодо часу та місць проміжних зупинок та транспортних вузлів.
• Клієнт має право передати своє бронювання іншій особі.
• Ціну, оговорену в договорі, не може бути змінено, якщо таку можливість чітко не передбачено його умовами.
• Організатор несе відповідальність за будь-яке недотримання умов договору, тому проблеми з авіачастиною туру чи турне загалом повинні вирішуватися безпосередньо з організатором. Він діятиме від імені пасажира у стосунках з авіакомпанією.

Реалізація прав пасажирів

Викладені вище права пасажирів сформульовано або безпосередньо в законі ЄС, або в національних законах з виконання постанов ЄС. Таким чином, авіакомпанії, туристичні агенти, туроператори та всі інші підприємства, які беруть участь у наданні послуг з авіаперевезення, повинні дотримуватися їх.

• Перше, що повинен зробити пасажир, ‒ зв’язатися з авіакомпанією чи організатором комплексного туру.
• Якщо пасажир вважає, що було порушено закон, він може зв’язатися з компетентним національним органом влади, який відповідає за авіаційний транспорт або захист споживачів (за наявності, детальну інформацію подано нижче).
• Якщо пасажир зазнав шкоди через недотримання закону, можуть існувати підстави для подання особистого позову до національних судів.
• Організації споживачів та пасажирів також можуть надавати консультації та допомогу.
• Пасажир також може повідомити Генеральне управління з питань енергії та транспорту Європейської Комісії щодо заходів, вжитих щодо його скарги (Rue de la Loi/Wetstraat 200, B-1049 Брюссель, факс (32-2) 299 10 15, e-mail: tren-aprights@cec.eu.int).

V. Інші права

Авіаційні перевезення здійснюються на умовах договору, за яким виникають певні права пасажирів. Зверніться до авіакомпанії чи Вашого туристичного агента за копією.
Згідно з міжнародними договорами авіакомпанія несе відповідальність за шкоду, завдану затримкою рейсів, окрім випадків, коли вона може довести, що було вжито всіх об’єктивно можливих заходів для уникнення шкоди або що її неможливо було уникнути. Також вона несе відповідальність за втрату багажу або нанесення йому матеріальної шкоди. За інформацією звертайтесь до Вашої авіакомпанії чи туристичного агента.