Przepisy wjazdowe

Przed wylotem sprawdź, czy w kraju, do którego się udajesz obowiązują jakieś szczególne przepisy wjazdowe. Szczegółowe informacje dla podróżujących do danego kraju znajdziesz na stronie Federalnego Ministerstwa ds. Europy, Integracji i Spraw Zagranicznych.

W przypadku rejsów do USA oraz przerw w podróży realizowanych w tym kraju, a taże przelotów nad jego terytorium obowiązują specjalne wymagania wjazdowe. Na tej stronie znajdziesz przydatne informacje o zbieraniu i przekazywaniu danych.

Wymagania dotyczące bezwizowego wjazdu do USA

Rejestracja online wymagana w przypadku podróży do USA. Rejestracja online odbywa się przez elektroniczny system autoryzacji podróży (w skrócie: ESTA).

Kliknij tutaj, aby przejść do rejestracji ESTA.

Obowiązkiem linii lotniczej jest weryfikacja informacji ESTA: przewóz pasażerów zamierzających wjechać na terytorium USA w ramach programu ruchu bezwizowego jest wykluczony, jeżeli pasażerowie nie otrzymali wcześniej elektronicznego pozwolenia na wjazd od władz amerykańskich.

Z uwagi na przepisy wydane przez władze amerykańskie żaden pasażer podróżujący z ESTA, który w ciągu ostatnich 5 lat podróżował do Iranu, Iraku, Syrii lub Sudanu nie jest uprawiony do podróży do USA w ramach programu ruchu bezwizowego. Dotyczy to także pasażerów z podwójnym obywatelstwem, z których jedno jest obywatelstwem ww. krajów, którzy zamierzają udać się z ESTA do USA. W przypadku tych pasażerów wszystkie ESTA zapisane w systemie mogły zostać unieważnione.. Osoby te mogą podróżować do USA tylko na podstawie ważnej wizy.

Za rejestrację w ESTA pobierana jest opłata 14 USD. Z uwagi na fakt, że rejestracja w ESTA jest ważna przez 2 lata, należy zarejestrować się jak najszybciej​​​​​​​. Ponadto zalecamy zabranie ze sobą w podróż wydruku tego pozwolenia na wjazd. Rejestracji może dokonać także osoba trzecia, np. członek rodziny.

Szczegółowe informacje o ESTA znajdziesz tutaj.

Wprowadzenie online dodatkowych danych APIS na potrzeby wjazdu do USA

W przypadku rejsów do USA linie lotnicze mają prawny obowiązek przekazania danych pasażerów władzom amerykańskim za pośrednictwem systemu APIS (Advance Passenger Information System).

Oprócz danych z paszportu wymagane są następujące informacje:

  • kraj zamieszkania
  • pełny pierwszy adres zamieszkania w czasie pobytu w USA (numer budynku, ulica, miejscowość, stan, kod pocztowy)

Pasażerowie Austrian Airlines mogą wprowadzić wymagane dodatkowe dane APIS bezpośrednio na www.austrian.com w sekcji „Moje rezerwacje”.

Zasada ta nie dotyczy pasażerów z pozwoleniem na pobyt stały („zieloną kartą”) ani pasażerów podróżujących tranzytem!

Podróż do Kanady/przez Kanadę: elektroniczna autoryzacja podróży (eTA) obowiązkowa od 10 listopada 2016 r.

W marcu 2016 roku władze kanadyjskie wprowadziły nowy wymóg wjazdowy, tzw. elektroniczną autoryzację podróży (Electronic Travel Authorization, eTA). Dotyczy on wszystkich obywateli państw objętych ruchem bezwizowym, którzy drogą lotniczą udają się do Kanady lub podróżują tranzytem przez ten kraj.

Od 10 listopada 2016 r. obywatele państw objętych ruchem bezwizowym muszą posiadać eTA przed wejściem na pokład samolotu Austrian Airlines odlatującego do Kanady. Stosowny wniosek można złożyć na stronie http://www.canada.ca/eTA, gdzie zamieszczono również listę krajów, których obywatele muszą uzyskać eTA.