Bagaż

Informacje ogólne dotyczące bagażu:

• Proszę w widoczny sposób oznaczyć każdą sztukę bagażu swoim imieniem, nazwiskiem i adresem.
• Zaleca się, aby w bagażu nadanym nie przewozić pieniędzy, biżuterii, komputerów (np. laptopów, PC) , aparatów fotograficznych, weksli, przedmiotów osobistych (jak, np. klucze…), papierów wartościowych, dokumentów handlowych, próbek, paszportów i innych dokumentów tożsamości. Tego rodzaju przedmioty należy przewozić w bagażu podręcznym.
• Limit przysługującego bagażu bezpłatnego podany jest na bilecie lub w potwierdzeniu rezerwacji.
• Sztuki bagażu cięższe niż 32 kg nie zostaną przyjęte do przewozu przy odprawie. W odniesieniu do sztuk bagażu, których suma wymiarów jest większa niż dopuszczalne maksimum 158 cm ( długość + szerokość + wysokość), zastosowanie mają szczególne warunki przewozu. Prosimy o wcześniejsze powiadomienie nas o tego rodzaju bagażu telefonicznie pod numerem +43 (0)5 1766 1000 lub przy użyciu formularza kontaktowego.

Bagaż podręczny

Ilość bagażu podręcznego, którą można przewozić na pokładzie, zależy od klasy podróżne rezerwacji, a mianowicie:

Klasa Ekonomiczna: 1 x 8 kg
Klasa Business: 2 x 8 kg

   
trolley 1

Bagaż podręczny nie może być większy niż 55x40x23 cm i cięższy niż 8 kg i musi być przewożony w schowkach bagażowych umieszczonych powyżej foteli lub pod fotelem poprzedzającego rzędu. Prosimy pamiętać o tym podczas pakowania.
Wymiary i ciężar bagażu podręcznego zostaną sprawdzone na lotnisku, najpóźniej w stanowisku odlotów przed wejściem do samolotu. Bagaż podręczny, który jest zbyt duży lub za ciężki, musi zostać nadany. Jeśli limit bezpłatnego bagażu został przekroczony, za jego nadanie pobierana będzie opłata. Prosimy pamiętać, że opłaty pobierane w stanowisku odlotu są znacznie wyższe, a płatność przyjmowana jest jedynie kartą kredytową.

Składana torba do przewozu ubrań o wymiarach 57x54x15cm również zalicza się do bagażu podręcznego.

Oprócz bagażu podręcznego można również zabrać ze sobą na pokład jeden przedmiot osobisty o wymiarach nie większych niż 40x30x10cm, np. torebkę damską ewentualnie torbę z laptopem lub torbę na ramię.

Czy podróżujesz z dzieckiem do 2 roku życia?
Możesz wówczas przewieźć na pokładzie jeden z następujących przedmiotów:

 • 1 przenośną kołyskę dla dziecka lub
 • 1 fotelik dziecięcy lub
 • 1 całkowicie składany wózek spacerowy (maks. 10 kg)

Jeśli w czasie lotu potrzebne będzie jedzenie dla niemowlęcia lub jeśli należy przyjąć leki ze względu na stan zdrowia, prosimy o zapakowania tych artykułów do bagażu podręcznego lub osobistego. Pasażerowie o ograniczonej mobilności mogą przewozić w kabinie pasażerskiej kule lub inne rodzaju sprzęt ortopedyczny ułatwiający poruszanie się.

Ważne:
W zależności od typu samolotu oraz/lub ze względu na wymogi bezpieczeństwa danego kraju, w wyjątkowych wypadkach limit bagażu podręcznego w Klasie Business może zostać zmniejszony do 1 sztuki.

Ograniczenia dotyczące bagażu podręcznego

Ze względów bezpieczeństwa, Komisja Europejska wprowadziła ograniczenia dotyczące przewozu płynów
(LAGs – płynów, aerozoli i żeli) w bagażu podręcznym przy wylotach z portów lotniczych położonych na obszarze UE.
Prosimy pamiętać, że również poza obszarem UE mogą obowiązywać podobne przepisy dotyczące przewozu płynów. Informację na ten temat można uzyskać na stronie internetowej danego lotniska.
W punkcie kontroli bezpieczeństwa, LAGs przewożone w bagażu podręcznym muszą zostać prześwietlone w skanerze oddzielnie od pozostałego bagażu podręcznego.
W tym kontekście za płyny uważa się emulsje, balsamy, płynne/stałe pasty oraz substancje zapakowane w pojemniki ciśnieniowe, takie jak pasty do zębów, żele do włosów, napoje, zupy, syropy, perfumy, pianki do golenia i wszelkie inne produkty o podobnej konsystencji.
Następujące płyny dozwolone są do przewozu w bagażu podręcznym:
 • Płyny, żele i aerozole zapakowane w pojemniki nie większe niż 100 ml (maks. pojemność podana na pojemniku, a nie rzeczywista zawartość pojemnika). Pojemniki muszą znajdować się w jednej przezroczystej torebce plastikowej zamykanej zaciskowo, o pojemności nieprzekraczającej 1 litra. Jeden pasażer może przewozić tylko jedną taką plastikową torebkę i musi być ona indywidualnie prześwietlana w skanerze w punkcie kontroli bezpieczeństwa.
 • Płyny zakupione w sklepach wolnocłowych zapakowane w zamknięte, standardowe torby zabezpieczające wraz z widocznie umieszczonym paragonem. Nie wolno otwierać toreb zabezpieczających przed przylotem do portu docelowego podróży.
  Wyjątki: Jeśli będzie to konieczne, służby bezpieczeństwa mogą otworzyć torbę zabezpieczającą, aby prześwietlić zawartość oraz ponownie ją zapieczętować.
 • Płyny, które zostaną spożyte podczas lotu i które są niezbędne ze względów leczniczych lub dietetycznych, w tym także żywność dla niemowląt.
Tutaj można znaleźć więcej informacji na temat płynów w bagażu podręcznym.

Loty do USA
W zasadzie wszystkie powyższe przepisy obowiązują także w odniesieniu do lotów do USA.
Pasażerowie podróżujący do Stanów Zjednoczonych rejsami z przesiadką będą mogli przewozić na pokładzie płyny w opakowaniach o pojemności większej niż 100ml, pod warunkiem, że są one przewożone w zamkniętych torbach zabezpieczających z paragonem dokumentujących ich zakup w okresie ostatnich 48 godzin. Pojemnik zawierający płyn musi być wykonany z materiału przezroczystego, półprzezroczystego lub przyciemnianego. Nieprzezroczyste lub metalowe pojemniki z płynem nie mogą być przewożone na pokładzie i podczas tranzytu należy je zapakować do bagażu nadanego.
Prosimy zapoznać się z poniższą listą przedmiotów niebezpiecznych i artykułów zabronionych w przewozie.

Limit bezpłatnego bagażu

Każda taryfa, w której został wystawiony bilet, podaje określona ilość bagażu, którą można przewieźć bezpłatnie w zależności od trasy podróży. Limit bezpłatnego bagażu podany jest na bilecie lub w potwierdzeniu rezerwacji.

Członkom Klubu HON, pasażerom o statusie Senator, Star Alliance Gold i Frequent Travellers przysługuje większy limit bezpłatnego bagażu, z wyjątkiem podróży na trasach europejskich w klasie Ekonomicznej z biletem w taryfie Light.

W odniesieniu do rejsów rozkładowych, których operatorem jest Austrian Airlines, obowiązują następujące przepisy regulujące limit bagażu bezpłatnego dla podróży na trasach europejskich i międzykontynentalnych. 


Bezpłatny limit bagażu na trasach europejskich¹ 
 

Ekonomiczna Light

Ekonomiczna Classic i Flex

Business 

Dorośli i dzieci w wieku 2 lat i starsze*

bez bagażu

1 x 23 kg

2 x 32 kg

Dzieci do 2 lat*

bez bagażu

1 x 23 kg

1 x 23 kg

*Dodatkowo można przewieźć bez opłat dziecięcy składany wózek spacerowy o ciężarze do 10 kg.
 
²Klub HON 
Senator 
STAR GOLD

bez bagażu

Dodatkowo do standardowego limitu
według taryfy: + 1 x 23 kg
Dodatkowo do standardowego limitu
według taryfy: + 1 x 32 kg
 
 ²Frequent Traveller
(FTL card) 

bez bagażu

Łącznie: 2 x 23 kg

Łącznie: 2 x 32 kg  

Maksymalne wymiary każdej sztuki bagażu wynoszą 158 cm (długość + szerokość + wysokość).

¹Definicja „trasy europejskie“ dotyczy w tym kontekście następujących obszarów i państw:
Europa, Afryka Północna (Maroko, Alergia, Tunezja), Rosja, Azerbejdżan, Armenia, Gruzja, Turcja i
Cypr.
² W przypadku członkowstwa w klubie lub posiadania karty statusowej uwzględniony zostanie status uprawniający do wyższego limitu bezpłatnego bagażu.
Łączenie przywilejów z różnych kart nie jest w tym przypadku możliwe.


Limit bezpłatnego bagażu na trasach międzykontynentalnych³

 

Ekonomiczna

Business

Dorośli i dzieci w wieku 2 lat i starsze*

1 x 23 kg

2 x 32 kg

Dzieci do 2 lat* 

1 x 23 kg

1 x 23 kg

*Dodatkowo można przewieźć bez opłat dziecięcy składany wózek spacerowy o ciężarze do 10 kg.
²HON Circle 
Senator 
STAR GOLD
     Dodatkowo do standardowego limitu
 według taryfy: + 1 x 23 kg    
      Dodatkowo do standardowego limitu
 według taryfy: + 1 x 32 kg    
 
²Frequent Traveller
(FTL card)
Łącznie: 2 x 23 kg     Łącznie: 2 x 32 kg 

Maksymalne wymiary każdej sztuki bagażu wynoszą 158 cm (długość + szerokość + wysokość).

² W przypadku członkowstwa klubie lub posiadania karty statusowej uwzględniony zostanie status uprawniający do wyższego limitu bezpłatnego bagażu. Łączenie przywilejów z różnych kart nie jest w tym przypadku możliwe.
³Definicja “trasy międzynarodowe” obejmuje w przypadku Austrian Airlines następujące kraje:
Kanada, Egipt, Indie, Izrael, Japonia, Jordania, Malediwy, Tajlandia, USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Irak i Libia. 

Inne przepisy

 • Wyjątki w przepisach dotyczących tras regionalnych mogą uprawniać do większego limitu bagażu bezpłatnego w Klasie Ekonomicznej, niż limit podany na bilecie lub w potwierdzeniu rezerwacji.
 • Inne przepisy i taryfy mogą obowiązywać w odniesieniu do lotów wykonywanych przez naszych partnerów (umowy Codeshare).
 • W przypadku tras obejmujących rejsy Austrian Airlines oraz innych przewoźników, prosimy pamiętać, że przepisy linii lotniczej, która wykonuje najdłuższą i najważniejszą część trasy będą również obowiązywać na odcinkach wykonywanych przez Austrian. Z tego względu prosimy o sprawdzenie limitu bagażu bezpłatnego podanego na bilecie lub w potwierdzeniu rezerwacji. W przypadkach takich może również obowiązywać limit wagowy bagażu - wówczas limit bezpłatnego bagażu ograniczony jest jedynie łącznym ciężarem bagażu, zaś ilość sztuk nie jest ograniczona, np. 20K (dla 20kg) 30K (dla 30kg).
 • Stosownie do przepisów US-DOT i CTA (Kanadyjskiej Agencji Transportu), pierwszy przewoźnik podany na bilecie określa przepisy bagażowe obowiązujące na całej trasie.  

Nadbagaż

W przypadku bagażu przekraczającego ilość dozwoloną do przewozu, pobierane będą opłaty za nadbagaż, Opłaty te zależą od trasy a także od tego, czy nadbagaż obejmuje dodatkowe sztuki bagażu ponad limit czy też dozwoloną ilość sztuki bagażu większego lub cięższego niż podany limit.

Sztuki bagażu o ciężarze większym niż 32 kg nie będą przyjmowane do przewozu przy odprawie.
W odniesieniu do sztuk bagażu, których suma wymiarów jest większa niż dopuszczalne maksimum 158 cm ( długość + szerokość + wysokość), zastosowanie mają szczególne warunki przewozu. Prosimy o wcześniejsze powiadomienie nas o tego rodzaju bagażu telefonicznie pod numerem +43 (0)5 1766 1000 lub przy użyciu formularza kontaktowego.

W odniesieniu do rejsów, których operatorem jest Austrian Airlines, pobierane są następujące opłaty za przewóz nadbagażu na trasach europejskich i międzykontynentalnych:

OPŁATY ZA NADBAGAŻ NA TRASACH EUROPEJSKICH

Opłaty za dodatkową sztukę bagażu¹
TARYFA EKONOMICZNA LIGHT
1sza sztuka: maks. 23kg i maks. 158cm Sprzedaż z wyprzedzeniem²:  EUR 15
Przy odprawie:                      EUR 30
W stanowisku odlotu³:           EUR 45
WSZYSTKIE TARYFY
Za dodatkową sztukę:
 maks. 23kg i maks. 158cm  EUR 75
USD/CAD 100
 maks. 23kg i ponad 158cm             EUR 175
USD/CAD 250
 24-32kg i maks. 158cm EUR 125 
USD/CAD 170
 24-32kg i ponad 158cm                   EUR 225
USD/CAD 320
 

Opłaty za dodatkowe sztuki bagażu ponad limity
bezpłatnego przewozu¹
TARYFY KLASY EKONOMICZNEJ
za sztukę:
 maks. 23kg i ponad 158cm EUR 100
USD/CAD 150
 24-32kg maks. 158cm   EUR 50 
USD/CAD 70
 24-32kg i ponad 158cm EUR 150 
USD/CAD 220
TARYFY KLASY BUSINESS
za sztukę:
 maks. 32kg i ponad 158cm EUR 100
USD/CAD 150 

¹Dodatkowo pobierana jest również opłata serwisowa za nadbagaż, której wysokość zależy od lotniska wylotu i waha się od 10 do 20 EUR. W taryfie Light Klasy Ekonomicznej nie pobiera się tej opłaty.
²Sprzedaż z wyprzedzeniem możliwa jest na stronie www.austrian.com, za pośrednictwem naszego centrum telefonicznego oraz biur podróży.
³Płatność w stanowisku wylotu możliwa jest jedynie na niektórych lotniskach i wyłącznie kartą kredytową. 


OPŁATY ZA NADBAGAŻ NA TRASACH MIĘDZYKONTYNENTALNYCH

Opłaty za dodatkową sztukę bagażu¹  
WSZYSTKIE TARYFY 
Za dodatkową sztukę: 
 maks. 23kg i maks. 158cm EUR 150
USD/CAD 200
 maks. 23kg i ponad 158cm                 EUR 350
USD/CAD 500 
 24-32kg i maks. 158cm EUR 250
USD/CAD 350 
 24-32kg i ponad 158cm  EUR 450
USD/CAD 650 

Niższe opłaty za 2gą sztukę bagażu (maks. 23kg i maks. 158cm) 
w odniesieniu do następujących tras i biletów¹  
TARYFY KLASY EKONOMICZNEJ z bezpłatnym  limitem 1 sztuki bagażu
Wszystkie biletydo/z//przez USA, Kanadę*, Meksyk   EUR 75
USD/CAD 100 
Wszystkie bilety wystawione przed 07STY2015do/z Japonii  EUR 75
USD/CAD 100
JPY 9000
*WYJĄTEK: bilety wystawione przed 10KWIE2015 pomiędzy Kanadą i Wielką Brytanią EUR 50 (CAD70).

Opłaty za sztuki bagażu przekraczające limity bezpłatnego przewozu¹
TARYFY KLASY EKONOMICZNEJ
za sztukę:
 
 maks. 23kg i ponad 158cm     EUR 200
USD/CAD 300
 24-32kg i maks. 158cm EUR 100
USD/CAD 150 
 24-32kg i ponad 158cm         EUR 300
USD/CAD 450 
TARYFY KLASY BUSINESS 
za sztukę:  
 
 maks. 32kg i ponad 158 cm EUR 200
USD/CAD 300 
¹Dodatkowo pobierana jest również opłata serwisowa za nadbagaż, której wysokość zależy od lotniska wylotu i waha się od 10 do 20 EUR.

Bagaż sportowy

Czy chcesz zabrać ze sobą bagaż sportowy?

Bagaż sportowy może być przewożony w ramach bezpłatnego limitu, jeśli jego wielkość mieści się w limicie ilości sztuk i ciężaru określonego dla danej klasy rezerwacyjnej.

Ze względu na określoną ładowność samolotów, możemy przewieźć jedynie taki bagaż sportowy, który posiada wcześniej potwierdzoną rezerwację na całej trasie. Z tego względu prosimy o zarejestrowanie przewozu swojego sprzętu sportowego telefonicznie pod numerem +43 (0)5 1766 1000 lub przy pomocy formularza kontaktowego. Sprawdzimy wówczas, czy zarezerwowanymi rejsami można również przewieźć zgłoszony sprzęt sportowy. Prosimy pamiętać, z niepotwierdzony bagaż sportowy nie zostanie przyjęty do przewozu przy odprawie, zaś pasażer zostanie obciążony ewentualnymi kosztami (np. przechowania). Ma to również zastosowanie w przypadku sprzętu narciarskiego, niezależnie od tego, czy jest przewożony w ramach bezpłatnego limitu czy też pobierana jest za niego opłata za nadbagaż.

W przypadku gdy sprzęt sportowy wykracza poza limit bezpłatnego przewozu bagażu, stosowane są odpowiednie stawki opłat za bagaż sportowy w podanych kategoriach. Sprzęt sportowym, który nie jest wymieniony w tym wykazie lub który przekracza wyznaczone limity, podlega opłatom za nadbagaż.

Towary niebezpieczne i artykuły zakazane

Towary niebezpieczne

Za towary niebezpieczne uznaje się artykuły lub substancje mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia, bezpieczeństwa, mienia lub środowiska. Transport takich towarów podlega specjalnym przepisom.
Ze względów bezpieczeństwa nie wolno przewozić  przy sobie ani w bagażu towarów niebezpiecznych, takich jak wymienione poniżej:
materiały żrące, np. kwasy, akumulatory mokre, rtęć (z wyjątkiem 1 termometru lekarskiego lub klinicznego na osobę)
urządzenia obezwładniające, np. pałki, spray z gazem pieprzowym lub inną substancją drażniącą lub obezwładniającą
materiały wybuchowe, np. dynamit, fajerwerki, materiały pirotechniczne, amunicja z pociskami wybuchowymi lub zapalającymi
palne płyny, np. zapalniczki wiatroodporne, paliwo, farby, alkohol > 70 % vol.
palne ciała stałe, np. zapałki odpalane od każdej powierzchni, paliwo stałe
zbiorniki z paliwem gazowym, np. kuchenki turystyczne, zapalniczki gazowe z niebieskim płomieniem, zbiorniki z ciekłym tlenem
substancje zakaźne, np. próbki diagnostyczne, żywe wirusy
materiały utleniające, np. bejce i wybielacze
materiały radioaktywne
substancje toksyczne, np. pestycydy, środki owadobójcze
różne towary lub artykuły niebezpieczne , np. materiały namagnesowane, silniki spalinowe, paralizatory elektryczne, gaz pieprzowy w sprayu, aktówkié ze wzmocnionym zabezpieczeniem, rowery elektryczne lub inne pojazdy zasilane bateriami litowymi niezależnie od mocy w watogodzinach (np. hoverboard, mini‑segway, airwheel, balance wheel, hulajnoga bagażowa)

Przybory medyczne lub toaletowe, baterie litowe i niektóre inne szczególne artykuły podlegają specjalnym warunkom transportu. Szczegółowe informacje podano tutaj.

Artykuły zabronione
W rozporządzeniu Komisji (WE) nr 185/2010 z 4 marca 2010 r., ustanawiającym środki w celu wprowadzenia w życie wspólnych podstawowych norm ochrony lotnictwa cywilnego, UE określiła artykuły, których nie wolno przewozić w bagażu podręcznym ani rejestrowanym:

Artykuły zabronione w bagażu podręcznym

Artykuły zabronione w luku bagażowym (bagażu rejestrowanym)

Przepisy celne

Wwóz produktów mięsnych, nabiałowych, itp.:

UE zabrania wwozu mięsa i produktów mięsnych oraz produktów nabiałowych na teren Unii Europejskiej, chyba, że zostaną one poddane inspekcji weterynaryjnej w placówce granicznej. Jest to spowodowane zagrożeniem wwiezienia produktów pochodzących od zwierząt chorych na pryszczycę lub inne choroby zakaźne.